Strona stosuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Miniaturka

Trendy rynkowe

Góra
Góra

Zmiany demograficzne

Starzenie się polskiego społeczeństwa wpływa na wzrost rynku leków. Liczba recept wystawionych osobom z grupy wiekowej powyżej 45. roku życia to ok. 80% wszystkich recept wydanych w kraju. W związku z tym Polska jest zaliczana do grupy państw europejskich, w których rozwój rynku może okazać się najbardziej dynamiczny.

Poszukiwanie nowych obszarów

Rośnie konieczność dywersyfikacji biznesu oraz zwiększa się tendencja do poszukiwania nowych obszarów działalności na rynku ochrony zdrowia. Podmioty działające w branży poszukują usług komplementarnych do działalności podstawowej.

Wzrost świadomości zdrowotnej

Coraz większa wiedza konsumentów na temat zdrowia prowadzi do zmian wzorców ich zachowań, które mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania produktami dietetycznymi oraz wysokomarżowymi lekami OTC.

Zmiany w przepisach prawa farmaceutycznego

Zmiana przepisów w Polsce spowodowała ograniczenie wydatków na leki. Dodatkowo nowe prawo wpłynęło na zmniejszenie dostępności leków dla pacjentów ze względu na mniejsze zapasy magazynowe i zwiększenie zjawiska eksportu farmaceutyków.

 

FAKTY I LICZBY

Pod względem wielkości rynku aptecznego Polska zajmuje VI pozycję w Europie. Polski rynek jest blisko dwukrotnie mniejszy od hiszpańskiego, gdzie występuje porównywalna liczba mieszkańców i niewiele większy od rynków belgijskiego czy szwajcarskiego z kilkukrotnie mniejszą liczbą mieszkańców.
Z punktu widzenia wielkości rynku w przeliczeniu na głowę mieszkańca, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie z wydatkami średnio 114 euro rocznie, czyli blisko 2 razy mniej niż średnia UE.