Strona stosuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności.

Miniaturka

List Prezesa Zarządu NEUCA SA

Góra
Góra

Od stycznia 2014 roku, zgodnie z zapisami znowelizowanej u stawy refundacyjnej, zaczęła obowiązywać obniżona do 5% marża urzędowa, której poziom sprawia, że handel lekami refundowanymi jest nierentowny. W tym trudnym otoczeniu rynkowym udało się nam zrealizować cele finansowe i poprawić wynik netto.

W 2014 roku znacząco wzrosła również skala działalności Spółki. Nasze udziały rynkowe przekroczyły 30% i tym samym umocniliśmy pozycję lidera branży. Pomogło nam w tym przejęcie firmy ACP PHARMA, które sfinalizowaliśmy w pierwszym kwartale minionego roku. Dzięki tej transakcji Grupa nie tylko zwiększyła udziały rynkowe, ale stworzyła solidne podstawy do znaczącego wzrostu zysków w kolejnych latach.

Zdobycie ponad 30% rynku to nie tylko zasługa przejęcia firmy ACP PHARMA. Grupa wykonała dużą pracę w zakresie poprawy satysfakcji klienta. Realizując naszą misjęzapewnienia lepszej przyszłości wszystkim niezależnym aptekom w Polsce, staliśmy się jednocześnie krajowym liderem jakości usług i serwisu. Szczególnie cieszy nas fakt, że satysfakcja klientów wzrosła w okresie intensywnych prac w niełatwym procesie, jakim była integracja firmy ACP PHARMA ze strukturami NEUCA.

Równolegle rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe. Tradycyjnie najwięcej uwagi poświęciliśmy produktom własnym (Marki Farmaceuty), które obok hurtowej dystrybucji stały się najważniejszym segmentem Grupy. Spółka SYNOPTIS PHARMA w 2014 roku zanotowała dynamiczny wzrost zysku oraz istotnie zwiększyła sprzedaż własnych produktów do aptek.

Oprócz nowych wdrożeń leków i suplementów diety rozpoczęliśmy ważny projekt, który w niedalekiej przyszłości będzie jednym z motorów rozwoju tego obszaru. W grudniu w Swarzędzu uruchomiliśmy własną linię do pakowania leków, która pozytywnie wpłynie na dalszą poprawę rentowności spółki SYNOPTIS PHARMA.

Oprócz rozwoju segmentu produktów własnych, rozpoczęliśmy budowanie kompetencji w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej. Spółka zależna NEUCA MED w lipcu ubiegłego roku przejęła pierwszą przychodnię i dzisiaj w jej strukturach znajduje się już 11 placówek, obsługujących łącznie ponad 50 tys. pacjentów. W segmencie tym upatrujemy synergii z naszą podstawową działalnością. Także w tym roku zamierzamy kontynuować te inwestycje.

Ogrom pracy, którą wykonaliśmy, pozwala nam wejść z optymizmem w 2015 rok. Finalizacja integracji ACP PHARMA ze strukturami NEUCA przekłada się na uzyskanie efektów, które pozytywnie wpłyną na tegoroczne wyniki. Dodatkowo znaczącą rolę odegra obszar produktów własnych, a przychodnie działające w ramach NEUCA MED zaczną pozytywnie wpływać na wynik netto. Wszystkie nasze działania będą prowadzić do realizacji coraz ambitniejszych celów finansowych, które w konsekwencji powinny przełożyć się na zwiększenie wypłacanej dywidendy oraz wzrost wartości firmy.

Piotr Sucharski
Prezes Zarządu NEUCA SA